SPORT

Ana Bogdan s-a calificat în OPTIMILE turneului WTA de la Portoroz

E.Ş. | 2022-09-13 20:32

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat marţi în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Portoroz (Slovenia) după o victorie în faţa australiencei Ajla Tomljanovic, favorită numărul 8, în trei seturi, 7-5, 4-6, 6-1.

Ana Bogdan, locul 65 mondial, s-a impus după două ore şi 34 de minute în duelul cu Ajla Tomljanovic, locul 34 mondial şi sfertfinalistă la US Open. Australianca a eliminat-o recent în turul 3 la US Open pe Serena Williams, în ceea ce a fost probabil ultima apariţie a legendarei jucătoare americane în circuitul profesionist de tenis, notează Agerpres.

Ana Bogdan o va întâlni în optimi pe câştigătoarea meciului dintre slovena Tamara Zidansek (91 WTA) şi rusoaica Anastasia Zaharova (160 WTA).

Tot în primul tur, românca Gabriela Ruse (96 WTA), venită din calificări, a fost învinsă de ucraineanca Lesia Ţurenko (92 WTA) în trei seturi, 6-1, 4-6, 6-4.

Alte rezultate din primul tur de la Portoroz:

Diane Parry (Franţa) - Donna Vekic (Croaţia) 2-6, 6-4, 6-1

Jodie Burrage (Marea Britanie) - Aleksandra Krunic (Serbia) 6-4, 6-4

Turneul de la Portoroz, pe suprafaţă dură, este dotat cu premii totale de 203.024 euro.