SPORT

AS Roma a UMILIT CFR Cluj în Europa League

E.Ş. | 2020-11-27 00:01

AS Roma a învins-o pe CFR Cluj în Gruia, scor 2-0, în etapa #4 a grupei A Europa League. Fără un joc spectaculos, italienii nu au lăsat vreo șansă ardelenilor.

Fără ocazii de gol în primul sfert de oră, în minutul 25 CFR Cluj ratează o șansă importantă prin lovitura de cap a lui Dedeljuh.

A doua repriză aduce deschiderea scorului. AS Roma înscrie în minutul 49 dupa o deviere ghinionista a lui DEbeljuh in propria poarta, in urma unei centrari venite dintr-o lovitura libera.

Italienii au finalizat scorul de pe tabelă la 2-0 dupa un penalty controversat, la o interventie a portarului Balgradean.

In meciul tur dintre cele doua echipe, disputat in etapa anterioara, AS Roma s-a impus cu un categoric 5-0, drept pentru care revansa a fost o misiune grea in tabara echipei antrenate de Dan Petrescu.

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)