SPORT

David Popovici, un nou RECORD! Sportivul s-a calificat în FINALA de 100 m liber la CE de la Roma

E.Ş. | 2022-08-12 19:47

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber la Campionatul Europen de la Roma. Românul a încheiat cursa din semifinale pe primul loc cu un timp de 46.98 și a stabilit un nou record european.

David Popovici a început cursa de pe culoarul al patrulea. Românul a avut un start exploziv în cea de-a doua semifinală a probei de 100 de metri liber. Românul a întors primul și a căpătat un avantaj vizibil până la finalul cursei.

David Popovici a încheiat cursa în doar 46.98 secunde și a stabilit un nou record european, la șapte sutimi de recordul mondial, conform .

În prima semifinală, s-a impus maghiarul Kristoph Milak, cu un timp de 47.76 secunde, timp mai slab decât cel obținut de David Popovici în calificări, 47.20 secunde.

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)