SPORT

Revanșă amară pentru Simona Halep

PUTEREA24 | 2021-11-09 19:36

Simona Halep a învins-o, marţi, scor 7-5, 6-3, pe Aliaksandra Sasnovici din Belarus, locul 85 WTA, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Linz. Victoria poate fi considerată o revanșă amară după ce în urmă cu o lună, Sasnovici i-a blocat drumul sportivei noastre în turul trei la Indian Wells.

Halep a condus cu 4-0, dar fostul lider WTA și-a câştigat greu propriul serviciu. Adversara și-a revenit din pumni şi a egalat la 4, însă Halep a încheiat setul cu 7-5. În al doilea mitan, Simona s-a distanţat iar la 3-0, și cu 6-3 la final, după o oră şi 38 de minute.

Simona Halep va evolua în sferturi cu italianca Jasmine Paolini, locul 51 WTA şi cap de serie numărul 7.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 4.677 de euro şi cu 60 de puncte WTA.