SPORT

Tenis: Novak Djokovic a pierdut un set în fața lui Kyle Edmund, dar s-a calificat în turul al treilea la US Open

PUTEREA24 | 2020-09-03 10:03

Liderul ATP, Novak Djokovici, l-a învins, miercuri, cu scorul de 6-7 (5), 6-3, 6-4, 6-2, pe britanicul Kyle Edmund, lcoul 44 ATP, calificându-se astfel în turul al treilea al US Open.

Djokovic a făcut mai multe erori neforţate ca de obicei, 34, dar treptat şi-a ridicat nivelul de joc şi a obţinut victoria, după trei ore şi 13 minute de joc.

Pentru liderul ATP a fost a 25-a victorie din tot atâtea meciuri în 2020, următorul său adversar fiind germanul Jan-Lennard Struff.

Grecul Stefanos Tsitsipas, numărul 6 mondial, s-a calificat şi el în turul al treilea, după o victorie în trei seturi în faţa americanului Maxime Cressy (168 ATP), 7-6, (7/2), 6-3, 6-4. Tsitsipas, care atinge la 22 de ani pentru prima oară acest stadiu al turneului, va juca pentru calificarea în optimi cu croatul Borna Coric. De remarcat că Maxime Cressy a reuşit 21 de aşi în acest meci.

Germanul Alexander Zverev, numărul 7 mondial, a obţinut biletul pentru turul al treilea după o victorie în patru seturi în faţa americanului Brandon Nakashima (223 ATP), cu 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, 6-1 (2 ore 55 minute).

Zverev nu a avut un meci uşor cu adversarul de 19 ani, dar a reuşit 24 de aşi, performanţă estompată în oarecare măsură de cele 10 duble greşeli comis.

Următorul adversar al lui Sascha Zverev va fi francezul Adrian Mannarino.

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)