TENIS

Sorana Cîrstea merge în OPTIMILE de finală la Roland Garros. Cu cine se va duela

E.Ş. | 2021-06-04 19:33

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros după o demonstrație de forță. Sportiva noastră a învins-o pe ocupanta locului 37 WTA, Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-2.

Sorana a început meciul în forță și a avut inițiativă în acest meci de la început până la final.

La 2-0 în primul set, Sorana a acuzat probleme la gleznă, a primit îngrijiri medicale, dar a continuat și a jucat la cel mai înalt nivel.

Kasatkina a încercat și ea să-și ridice nivelul, a reușit câteva rebreak-uri în primul set, însă Sorana a fost pur și simplu de neoprit, loviturile sale fiind excepționale.

Setul secund a avut aceeași desfășurare, cu o Sorana mult mai agresivă și mai determinată să obțină victoria.

Returul a fost în mod deosebit punctul forte al Soranei, care a obținut calificarea în optimile de finală de la Roland Garros.

În această fază, Sorana o va întâlni pe slovena Tamara Zidansek, ocupanta locului 85 WTA.

Partida din optimile de finală va avea loc duminică, la o oră care nu a fost încă stabilită de organizatori, LIVE pe SpotMedia.ro.

Cea mai bună performanță a Soranei la Roland Garros datează din 2009, când a ajuns in sferturile de finală.

(Vezi versiunea pentru PC a articolului)